Committee Schedule

The Committee schedule was determined by the new organizational structure approved by the Governing Board at the 2016 Fall Conference. To view the organizational chart, click here.

SECTION LEADER'S MEETING - ROOM: SLEEPING BEAUTY PAVILION    
ALL COMMITTEE OFFICERS ARE INVITED 8:00 AM 9:45 AM



UTILITY MANAGEMENT DIVISION - ROOM: MONORAIL A    
Communications & Customer Relations Committee 10:00 AM 10:30 AM
Environmental Health & Safety Committee 10:30 AM 11:30 AM
Financial Management Committee 11:30 AM 12:30 PM
Leadership Development Committee 1:00 PM 2:00 PM
New Technology Committee 2:00 PM 3:00 PM
Security Emergency Planning Committee 3:00 PM 4:00 PM
Utility Management Division 4:00 PM 5:00 PM



ENGINEERING DIVISION - ROOM: MAGIC KINGDOM BALLROOM 1    
Asset Management Committee 10:00 AM 11:00 AM
Engineering & Construction Committee 11:00 AM 12:00 PM



Materials Performance Committee 1:00 PM 2:00 PM
Tanks, Reservoirs, and Structures Committee 2:00 PM 3:00 PM
Systems Control Technology 3:00 PM 4:00 PM
Pipeline Rehabilitation Committee 4:00 PM 5:00 PM
Engineering Division Meeting 5:00 PM 6:00 PM



OPERATORS DIVISION - ROOM: MAGIC KINGDOM BALLROOM 2    
Operators Committee 10:00 AM 11:00 AM
Backflow Program Committee 11:00 AM 12:00 PM
Smaller Utilities Committee 12:00 PM 12:30 PM
Meter Committee 1:00 PM 2:00 PM
Top Ops Challenge Committee 2:00 PM 3:00 PM
Competitions Committee 3:00 PM 4:00 PM
Operators Division 4:00 PM 5:00 PM



WATER QUALITY DIVISION - ROOM: MAGIC KINGDOM BALLROOM 3    
Distribution System Water Quality Committee 10:00 AM 11:00 AM
Research Committee 11:00 AM 12:00 PM



Safe Drinking Water Act Committee 1:00 PM 2:00 PM
Source Water Quality Committee 2:00 PM 3:00 PM
Water Treatment Committee 3:00 PM 4:00 PM
Water Quality Analysis Committee 4:00 PM 5:00 PM
Water Quality Division Meeting 5:00 PM 6:00 PM



WATER RESOURCES DIVISION - ROOM: MONORAIL C    
Desalination & Recycled Water Committee 10:00 AM 11:00 AM
Energy & Sustainability Committee 11:00 AM 12:00 PM



Water Management & Efficiency Committee 1:30 PM 2:30 PM
Water Well Technology Committee 2:30 PM 3:30 PM
Water Resources Division 3:30 PM 4:30 PM



CERTIFICATION COMMITTEES - ROOM: CASTLE A    
Backflow Cross Connection Cert. Committee 8:00 AM 11:00 AM
Water Operations Certification Committee 12:00 PM 1:00 PM
Water Quality Laboratory Analyst Cert. Committee 1:00 PM 2:00 PM
Water Use Efficiency Certification Committee 2:00 PM 3:00 PM
Certification Board 3:00 PM 5:00 PM



PHILANTHROPY COUNCIL - ROOM: CASTLE B    
Water For People 10:00 AM 11:00 AM

11:00 AM 12:00 PM

12:00 PM 1:00 PM
Community Engineering Corps. 1:00 PM 2:00 PM
Scholarship Committee 3:00 PM 4:00 PM
Philanthropy Council Meeting 4:00 PM 5:00 PM



MEMBERSHIP ENGAGEMENT & DEVELOPMENT COUNCIL - ROOM: CASTLE C    
Awards Committee 10:00 AM 11:00 AM
Young Professionals Committee 11:00 AM 12:00 PM



Student Chapter Committee 1:00 PM 2:00 PM
Women's Networking Committee 2:00 PM 3:00 PM
Membership Engagement & Development Council Meeting 3:00 PM 4:00 PM



ADDITIONAL COMMITTEES - ROOM: MONORAIL B    

10:00 AM 11:00 AM
Water Loss Control Committee 11:00 AM 12:00 PM

12:00 PM 1:00 PM
Advanced Water Treatment Committee 1:00 PM 2:00 PM
Government Affairs Committee 2:00 PM 3:00 PM
Education Committee 3:00 PM 4:00 PM
Past Chairs Committee 4:00 PM 5:00 PM
Technical Programs Committee 6:00 PM
6:30 PM